Transpoziční novela zákoníku práce
Rádi bychom vás informovali ohledně změn, které přinesla novela zákoníku práce, kdy jejím hlavním důvodem je transpozice evropských směrnic o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách a rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob.
Více informací se dozvíte přímo na webu MPSV.
Výkon práce na dálku (home office)
- Nutnost písemné dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem o výkonu práce na dálku.
- Kompenzace nákladů paušálem a zároveň i možnost se písemně dohodnout, že náhrada nákladů se nebude hradit. U DPP/DPČ není povinnost náklady na práci na dálku kompenzovat.
- Zaměstnanec, který pečuje o osobu závislou na jeho pomoci či dítě do 9 let věku, anebo těhotná zaměstnankyně si mohou podat písemnou žádost o výkon práce na dálku. Zaměstnavatel má povinnost v případě zamítnutí písemně odůvodnit (nejde o nárokovou žádost).
Informační povinnost
- Povinnost informovat zaměstnance (HPP i DPP/DPČ) o zákonem určených právech a povinnostech vyplývajících pro ně z pracovněprávního vztahu nejpozději do sedmi dnů od vzniku pracovního vztahu.
- Povinnost informovat např. o době trvání a podmínkách zkušební doby, rozsahu minimálního nepřetržitého denního/týdenního odpočinku, o orgánu sociálního zabezpečení, kterému zaměstnavatel odvádí pojistné na sociální zabezpečení a další.
- Informace bude možné poskytovat v elektronické podobě, přičemž zaměstnancům by kromě přístupu k těmto informacím mělo být umožněno i jejich uložení či tisk.
Změny u dohod konaných mimo pracovní poměr (brigádníci)
- Rozvrh pracovní doby alespoň 3 dny předem, pokud se zaměstnavatel nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.
- Nepřetržitý odpočinek v týdnu, nepřetržitý denní odpočinek a přestávky v práci na jídlo a oddech (příp. přiměřená doba na oddech a jídlo).
- Nárok na pracovní volno např. k ošetření u lékaře, účasti na svatbě, pohřbu, nepřísluší náhrada za volno.
- Příplatky a další kompenzace za svátek, za práci v sobotu a v neděli, v noci a ve ztíženém pracovním prostředí.
- Nejpozději do 7 dní od zahájení výkonu práce písemně informován zaměstnavatelem o důležitých skutečnostech týkajících se dané dohody. Informován o důležitých skutečnostech při jeho vyslání k výkonu práce do zahraničí.
- Zaměstnanec, který u zaměstnavatele v posledních 12 měsících pracoval v rámci dohod po dobu alespoň 180 dní, si může podat žádost o zaměstnání v pracovním poměru, na kterou mu zaměstnavatel musí do 1 měsíce dát odůvodněnou písemnou odpověď (nejde tak o nárokovou žádost).
- Dohodář, který pečuje o osobu závislou na jeho pomoci či o dítě do 9 let věku, anebo těhotná zaměstnankyně, si může podat žádost o výkon práce na dálku. Zaměstnavatel má povinnost v případě zamítnutí písemně odůvodnit (nejde o nárokovou žádost).
- Za určitých podmínek možnost vyžadovat po zaměstnavateli, aby mu písemně odůvodnil výpověď z dohody.
- Dohodáři mají nově od 1. 1. 2024 za stejných podmínek jako zaměstnanci v pracovním poměru právo na dovolenou.
Slaďování osobního a pracovního života
- Výkon práce na dálku, který je rodiči a pečujícími zaměstnanci běžně užíván k lepšímu skloubení pracovního a rodinného života, je nově blíže upraven, přičemž zákon nově počítá i s jednoduchou možností zaměstnavatele hradit náklady paušálem (dosud zaměstnanci nedostali zpravidla nic).
- Zaměstnanec, který pečuje o osobu závislou na jeho pomoci či dítě do 9 let věku, anebo těhotná zaměstnankyně si mohou podat písemnou žádost o výkon práce na dálku (homeworking), čemuž odpovídá povinnost zaměstnavatele její případné zamítnutí písemně odůvodnit (nejde tak o nárokovou žádost).
- Posiluje se právní jistota u rodičovské dovolené, což je ve společném zájmu zaměstnance a zaměstnavatele. Nově tak je zapotřebí žádat o rodičovskou dovolenou písemně a s uvedením předpokládané doby jejího trvání, a to alespoň 30 dnů předem, nebrání-li v tom zaměstnanci vážné důvody. Zákon nově zdůrazňuje, že žádost lze podávat i opakovaně, čímž se zdůrazňuje možnost flexibilního čerpání rodičovské dovolené.
- Zaměstnanec, jehož žádosti o kratší pracovní dobu bylo vyhověno, si může podat písemnou žádost o obnovení (a to i částečné) původního rozsahu týdenní pracovní doby, čemuž odpovídá povinnost zaměstnavatele její případné zamítnutí písemně odůvodnit (nejde tak o nárokovou žádost).
- Posilují se práva zaměstnanců pracujících na základě dohod, což je častá forma přivýdělku např. zaměstnanců na rodičovské dovolené, kteří tak nově mají právo na zvláštní příplatky, má jim být s určitým předstihem rozvržena pracovní doba, mohou žádat o zaměstnání v pracovním poměru, odůvodnění výpovědi a od 1. 1. 2024 mají též právo na dovolenou.